Top 6 teams at the end of the regular season will automatically qualify for the round robin.
Teams in 7th and 10th place will play a one game Play-In to advance to the Round Robin as the 7th seed. This will be hosted by the 7th place team.
Teams in 8th and 9th place will play a one game Play-In to advance to the Round Robin as the 8th seed. This will be hosted by the 8th place team.
Two round robin groups will be created based on placement and schedule. GROUPS AND SCHEDULES ARE SUBJECT TO CHANGE BASED ON LEAGUE DISCRETION.
Winner of each group moves on to the championship game.
Chicago Spitfires
Evanston Jr. Wildkits
SEED | GROUP A |
---|---|
1st | Winnetka Jr. Warriors #2 |
4th | Junior Falcons #3 |
5th | Orland Jr. Vikes #2 |
8th | Winnetka Jr. Warriors #3 |
SEED | GROUP B |
---|---|
2nd | Madison Mitey Badgers #1 |
3rd | Romeoville Jr. Huskies #2 |
6th | West Dundee Jr. Leafs #2 |
7th | Darien Phantoms #2 |
DAY / DATE | TIME | LOCATION | HOME TEAM | SCORE | VISITING TEAM | SCORE |
---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 2/18 | 6:10 PM | Darien - Campbell | Darien Phantoms #2 | 2 SO | Chicago Spitfires #3 | 1 |
Tuesday 2/18 | 7:10 PM | Robert Crown - Rink 1 | Evanston Jr. Wildkits #1 | 4 | Winnetka Jr. Warriors #3 | 5 |
DAY / DATE | TIME | LOCATION | HOME TEAM | SCORE | VISITING TEAM | SCORE |
---|---|---|---|---|---|---|
Friday 2/21 | 5:45 PM | Robert Crown - Rink 1 | Junior Falcons #3 | 6 | Winnetka Jr. Warriors #3 | 1 |
Friday 2/21 | 6:00 PM | Johnny's West - Main | Winnetka Jr. Warriors #2 | 2 | Orland Jr. Vikes #2 | 3 SO |
Friday 2/21 | 6:55 PM | Robert Crown - Rink 1 | Madison Mitey Badgers #1 | 3 | Darien Phantoms #2 | 0 |
Friday 2/21 | 7:10 PM | Johnny's West - Main | Romeoville Jr. Huskies #2 | 3 | West Dundee Jr. Leafs #2 | 2 |
Saturday 2/22 | 8:30 AM | Johnny's West - Main | Romeoville Jr. Huskies #2 | 0 | Darien Phantoms #2 | 4 |
Saturday 2/22 | 9:40 AM | Johnny's West - Main | Madison Mitey Badgers #1 | 6 | West Dundee Jr. Leafs #2 | 0 |
Saturday 2/22 | 5:40 PM | Robert Crown - Rink 1 | Winnetka Jr. Warriors #2 | 4 | Winnetka Jr. Warriors #3 | 3 |
Saturday 2/22 | 7:00 PM | Robert Crown - Rink 1 | Junior Falcons #3 | 7 | Orland Jr. Vikes #2 | 1 |
Sunday 2/23 | 9:00 AM | Johnny's West - Main | Madison Mitey Badgers #1 | 8 | Romeoville Jr. Huskies #2 | 2 |
Sunday 2/23 | 10:10 AM | Johnny's West - Main | West Dundee Jr. Leafs #2 | 0 | Darien Phantoms #2 | 1 |
Sunday 2/23 | 4:45 PM | Robert Crown - Rink 1 | Orland Jr. Vikes #2 | 5 | Winnetka Jr. Warriors #3 | 1 |
Sunday 2/23 | 6:05 PM | Robert Crown - Rink 1 | Winnetka Jr. Warriors #2 | 4 | Junior Falcons #3 | 3 |
TEAM | GAME 1 POINTS | GAME 2 POINTS | GAME 3 POINTS | TOTAL POINTS | RANK |
---|---|---|---|---|---|
Winnetka Jr. Warriors #2 | 1 | 3 | 3 | 7 | 1st |
Junior Falcons #3 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2nd |
Orland Jr. Vikes #2 | 2 | 0 | 3 | 5 | 3rd |
Winnetka Jr. Warriors #3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4th |
TEAM | GAME 1 POINTS | GAME 2 POINTS | GAME 3 POINTS | TOTAL POINTS | RANK |
---|---|---|---|---|---|
Madison Mitey Badgers #1 | 3 | 3 | 3 | 9 | 1st |
Romeoville Jr. Huskies #2 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3rd |
West Dundee Jr. Leafs #2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4th |
Darien Phantoms #2 | 0 | 3 | 3 | 6 | 2nd |
DAY / DATE | TIME | LOCATION | HOME TEAM | SCORE | VISITING TEAM | SCORE |
---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 3/1 | 11:20 AM | Northbrook - B | Winnetka Jr. Warriors #2 | 1 | Madison Mitey Badgers #1 | 2 |
Madison Mitey Badgers #1
PLEASE NOTE:
ALL PLAYOFF GAMES MUST HAVE A WINNER. THREE ROUND SHOOTOUT WILL BE EXTENDED TO SUDDEN-DEATH WHEN NEEDED. NO TIES!
Regulation Win - 3 points
Shootout Win - 2 points
Shootout Loss - 1 point
Regulation Loss - 0 points
CUHL PLAYOFF TIE-BREAKING PROCEDURE 2020
1) Head-to-Head Competition (2 tied teams)
2) Total Points Accumulated in games involving 3 tied teams
3) More Total Regulation Wins
4) Fewer Total Regulation Losses
5) Fewer Total Goals Allowed
6) More Total Goals Scored (Maximum +5 GD)
7) Team with more Shutouts
8) Team to score first in game involving 2 tied teams
9) Team to score earliest in games involving 3 tied teams